Festival cvička je osrednja vinska in kulturna prireditev Dolenjske, ki jo letos že petič gosti Novo mesto, zibelka cvička. Zavod Novo mesto piše zgodbo skupaj z Zvezo društev vinogradnikov Dolenjske in Društvom novomeških študentov. Festivalsko dogajanje namreč dopolnjujeta 54. Teden cvička in tradicionalna študentska Cvičkarija.
»Zavod Novo mesto med letom organizira množico različnih prireditev za vse generacije tako na področju športa, kulture, turizma, mladine. Partnerstvo z Zvezo društev vinogradnikov Dolenjske smo z zanosom vzpostavili leta 2022. Od takrat je v ospredju želja po pobudah, spremembah in izboljšavah, predvsem pa zavestno ohranjanje in sodobna interpretacija spoštovanja do zemlje, tradicije, družbe in ustvarjalnosti,« izpostavlja Mitja Bobnar, namestnik direktorja v Zavodu Novo mesto.
Bogat spremljevalni program se je začel z ocenjevanjem vin v aprilu – ocenili so 680 vzorcev vin, najboljše bodo obiskovalci 5. Festivala cvička lahko okušali na degustaciji v Hiši kulinarike (Gostišče na trgu). Ta petek bo 11. srečanje vinogradniških pevskih zborov, v soboto tradicionalni Pohod po Slakovi poti, prihodnjo sredo pa Akademija cvičkovega turizma, na kateri bodo spregovorili o novostih, ki jih prinaša novi Zakon o vinu, o priložnostih ekološke pridelave cvička in cvičku v kulinariki. Podelitev medalj najboljšim z letošnjega ocenjevanja vin bodo dopolnili še z razglasitvijo najboljših salamarjev. Letošnja posebnost sta tudi dva dogodka, ki ju pripravlja TIC Novo mesto: brezplačno predavanje z degustacijo vin in brezplačno vodenje po starem mestnem jedru Novega mesta, s poudarkom na vinogradništvu.
»Prireditev smo ljudje. V želji po zagotavljanju čim prijetnejšega ambienta je prireditveni prostor razdeljen na dva dela – v spodnjem delu bodo postavljeni vinogradniški hramčki, v zgornjem pa bo ograjen prireditveni šotor z glavnim odrom. Posebej bogat je sobotni otroški program. Na osrednje prizorišče, torej v šotor, bodo po 19. uri obiskovalci lahko vstopali z zapestnico, ki jo bodo prejeli ob plačilu desetih evrov skupaj z dvema bonoma za degustacijo vin na hramčkih, ob odhodu pa prejmejo še spominski kozarec. Hkrati bodo seveda uživali v izbranem glasbenem programu in novostih na cvičkovem dvoru. V atriju Bistroja Situla pa bo Društvo novomeških študentov letos pripravilo Cvičkarijo light, poseben kulinarično-glasbeni dogodek,« dodaja Rado Trifković, vodja Festivala cviček in sodelavec v Zavodu Novo mesto.
Festival cvička je posvečen promociji cvička – edinstvenega slovenskega vina z zaščitenim geografskim poreklom – in dolenjske vinogradniške tradicije, kulture in kulinarike. Dogodek vsako leto privabi številne obiskovalce, vinogradnike, vinarje in ljubitelje vina iz Slovenije in tujine ter pomembno prispeva k prepoznavnosti regije ter dolenjskega vinskega posebneža.
Na današnji novinarski konferenci sta sodelovala še podžupan Mestne občine Novo mesto Urban Kramar, ki je spomnil, da je Festival cvička eden glavnih dogodkov v pestri pomladni sezoni, hkrati pa odlična promocija Novega mesta in Dolenjske, in predsednik Zveze društev vinogradnikov Dolenjske Miran Jurak, ki je predstavil pomen ohranjanj vinogradniških vsebin, ki več kot pet desetletij gradijo dogodek, imenovan Teden cvička.
