Mestnik
Aktualno Gospodarstvo

Kako kaže gospodarstvu jugovzhodne Slovenije?

Po slabšem poslovanju leta 2023 so gospodarske družbe jugovzhodne Slovenije lani poslovanje izboljšale. Njihov neto čisti dobiček je narasel, prav tako plače, zadolženost pa je nižja od povprečja v državi. Vse to kaže, da je gospodarstvo v tem delu države v dobri kondiciji, je dejala vodja novomeškega Ajpesa Marjeta Arh Kvartuh.

Po besedah Arh Kvartuh so gospodarske družbe v jugovzhodni Sloveniji lani skupaj zabeležile osem milijard evrov prihodkov, kar je nominalno dva odstotka več, realno pa enako kot leta 2023. Odhodkov je bilo za 7,2 milijarde evrov, kar je nominalno odstotek več, realno pa odstotek manj kot predlani.

Ustvarile so 666 milijonov evrov neto čistega dobička, kar je nominalno pet odstotkov, realno pa tri odstotke več kot v letu 2023. Neto dodana vrednost je dosegla 2,5 milijarde evrov, kar je nominalno za šest odstotkov, realno pa za štiri odstotke več kot predlani. Narasla je tudi neto dodana vrednost na zaposlenega. Znašala je nekaj več kot 75.000 evrov, kar je nominalno za pet, realno pa za štiri odstotke več kot leta 2023.

“Pri vseh omenjenih kazalnikih se je jugovzhodna Slovenija izkazala bolje, kot je povprečje v državi, kar kaže na to, da je gospodarstvo v tem delu države v dobri kondiciji,” je na današnji novinarski konferenci povedala Arh Kvartuh.

Število zaposlenih v gospodarskih družbah v jugovzhodni Sloveniji je lani naraslo za 151, najbolj v občinah Šmarješke Toplice in Dolenjske Toplice. Za 136 evrov se je zvišala tudi povprečna bruto plača. Ta je znašala 2586 evrov in je bila po besedah vodje novomeške izpostave Ajpesa za 220 evrov višja od povprečne bruto plače v gospodarskih družbah v državi.

Najvišja povprečna mesečna bruto plača v gospodarskih družbah je bila v občini Novo mesto (3001 evro), sledijo Šentjernej (2490), Šentrupert (2363) in Trebnje (2321). Najnižja je bila v Osilnici (1463) in Sodražici (1757). Najvišje plače so imeli sicer v informacijski in komunikacijski dejavnosti, predelovalni dejavnosti ter zdravstvu in socialnem varstvu.

Samostojni podjetniki v jugovzhodni Sloveniji so lani realno gledano zabeležili za tri odstotke več prihodkov, za šest odstotkov višjo neto dodatno vrednost in za šest odstotkov višji neto podjetnikov dohodek. Lani je bilo sicer v regiji 3438 samostojnih podjetnikov (69 več kot leto prej), povprečna bruto plača zaposlenih pri njih pa je znašala 1534 evrov, kar je 77 evrov več kot leta 2023.

Po besedah Arh Kvartuh so samostojni podjetniki praktično pri vseh parametrih zabeležili boljše rezultate kot leta 2023, izjema so prihodki na tujih trgih. Ti so namreč pri njih upadli za sedem odstotkov.

Letna poročila je lani oddalo tudi 19 zadrug, ki imajo skupno okoli 500 zaposlenih. Izkazale so za 175 milijonov evrov prihodkov (tri odstotke več kot leto prej) in 502.000 evrov neto čistega dobička (dva odstotka manj kot v letu 2022). Največji vpliv med zadrugami v jugovzhodni regiji imata sicer predvsem dve veliki zadrugi, je še povedala Arh Kvartuh.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih