fbpx
Mestnik
Ivan Gabrič.
Aktualno Kolumna

KOLUMNA: Država je ženskam slaba mama

V marcu dvakrat slavimo ženske. Pravzaprav bi jih morali vsaj 365-krat. Sam imam hči, odraščal sem z dvema sestrama in ženske so mi usojene tudi na moji poklicni poti. Kot direktor in lastnik podjetja poraVnava d. o. o. zaposlujem 17 žensk, poleg mene pa je v podjetju še en kolega.

poraVnava zaposluje 17 žensk.

Zakaj sem se odločil, da prednost pri zaposlovanju dajem ženskam?

Kot prvo …

So zanesljive. Tako kot se njihovi otroci ali partnerji zanašajo nanje, ko zapustijo pisarno, tako vem, da se lahko zanesem nanje, da bo delo opravljeno kakovostno, hitro in v roku, kar je za nas, ki se ukvarjamo s pravnimi zadevami, še kako pomembno.
So skrbne. Tako kot skrbijo, da bodo njihovi otroci toplo oblečeni, siti in zadovoljni, tako poskrbijo, da bodo z našimi storitvami zadovoljne naše stranke. Pokličemo jih in obveščamo o napredovanju primera, skrbijo, da ne tavajo v temi.
So zavzete. Tako kot se mati bori za svojega otroka in se zavzema za njegovo dobrobit, tako moje zaposlene zavzeto skrbijo za to, da ljudi ne pustimo na cedilu.
So izjemno delavne. Tako kot doma podpirajo tri konce hiše, tako so pomemben temelj mojega podjetja. Brez njih se moje podjetje lahko zamaje. Kaj zamaje … propade.

Ženskam ni lahko, danes se od njih pričakuje veliko. 100 % doma, 100 % v službi. Z zaposlenimi se veliko pogovarjam, opažam in poslušam o številnih skrbeh. Tiste, ki so že mame, skrbijo bolniške odsotnosti zaradi nege otrok. Kot starš vem, da so otroci – še posebej vrtčevski – pogosto bolni. To razumem, če se le da, organiziramo delo od doma, če ne – razumem, da je mama otroku najboljše zdravilo, in delo prerazporedimo na druge.

Ker smo – pa čeprav se sliši klišejsko – velika družina, se veliko pogovarjam tudi z dekleti, ki še niso mame. Zakon o delovnih razmerjih sicer delodajalcu prepoveduje kandidate (kandidatke) spraševati o načrtih glede nosečnosti, o njihovem zakonskem stanu, družinskem življenju, številu otrok itd. A kot sem že omenil, z zaposlenimi gradim osebne odnose in se po letih skupnega dela seveda pogovarjamo tudi o načrtih za njihovo prihodnost. Da jim je pomembno ustvariti družino na način, ki ustreza tudi delodajalcu, dokazujejo moje izkušnje, saj sem bil v nekaterih primerih z nosečnostjo seznanjen še pred dedki in babicami.

Kot delodajalec imam občutek, da je država ženskam, ki delajo v zasebnem sektorju, slaba mama – bom rekel kar mačeha. »Naloga države je, da ustvari ustrezne pogoje za odločanje za družino in doseganje visoke ravni kakovosti življenja družin ter zagotavlja varstvo in zaščito vseh družinskih članov (še posebej otrok). Delno država to počne s prispevanjem k stroškom za preživljanje, s skrbjo in varstvom otrok ter podeljevanjem posebnih pravic zaradi starševstva,« piše na spletni strani Vlade. V teoriji je za družino država poskrbela, a ljudje iz prakse – predvsem prakse zasebnega sektorja – se soočamo s stroški, ki jih prinaša načrtovanje družine. Kot delodajalec sem dolžan omogočiti mesec dni dopusta ženski, ki je bila pred tem enajst mesecev na porodniškem dopustu, en mesec pred tem pa na bolniškem dopustu. Torej k podjetju ni prispevala, poleg tega pa moram poskrbeti še za njen regres. Strošek, če imaš zaposlenih veliko žensk v rodnem obdobju, torej ni majhen.

Vladi predlagam v premislek možnost, da bi država krila celoten strošek ženske, ko je ta na porodniškem dopustu, in verjemite, mlade ženske bodo tako pri marsikaterem delodajalcu dobile več priložnosti.

Krivično je, da se na ženske gleda kot na breme, da se s strahom pričakuje novico: »Mamica bom!« Takšnih novic bi se morali veseliti vsi, tudi gospodarstvo, ki potrebuje delovno silo. A potrebno je ustvariti dobre pogoje za družino, da bodo vzpodbudni tudi za delodajalca.

Kot podjetnik sem vzel ta strošek v zakup, tako pač je. A za boljše počutje deklet, žensk in mam bi bilo treba razmišljati v smeri, da se jih popolnoma razbremeni misli, da so zaradi materinstva za trg dela kaj manj privlačne.

Dva dni na leto jih hvalite in govorite o njihovih pravicah, preostalih 363 dni pa jih postavljate v slabši položaj, kot si ga zaslužijo. Če jim resnično želite nekaj dati, jih razbremenite skrbi in jim ob porodniški odsotnosti nadomestite strošek delodajalca. Tako se bodo lažje odločale za družino.

Ker delati z ženskami je privilegij.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih