Policijska uprava Novo mesto se aktivno spopada z medvrstniškim nasiljem in poudarja, da vsako obliko nasilja ostro obsoja. Kot del svojih ukrepov so znatno povečali policijsko prisotnost v okolici Šolskega centra Novo mesto, občini predlagali namestitev videonadzornega sistema na kritičnih lokacijah ter v svoje vrste vključili dva policista, ki govorita romski jezik.
Načelnik Policijske postaje Novo mesto, Robert Zupančič, opozarja, da se na območju Šolskega centra Novo mesto dnevno giblje približno 3.700 dijakov, zaradi česar lahko prihaja do različnih interakcij, ki občasno postanejo varnostno problematične. “Vsako nasilno vedenje, ki se zgodi, je preveč. Na policiji nasilje med vrstniki ostro obsojamo in ga obravnavamo prednostno ter z vso odgovornostjo,” poudarja Zupančič. Policija pri obravnavi tovrstnih dogodkov tesno sodeluje z žrtvami, njihovimi starši, državnim tožilstvom, centrom za socialno delo in drugimi institucijami.
Da bi zmanjšali število incidentov, so policisti v kritičnih urah, torej med začetkom, odmori in koncem pouka, povečali svojo prisotnost. Patruljirajo uniformirani in kriminalistični policisti, prisotni so vodniki policijskih psov, občasno tudi policisti konjeniki. “S tem poskušamo zagotavljati varnost, vplivati na občutek varnosti dijakov in občanov ter zagotoviti hitro posredovanje ob kršitvah,” pojasnjuje Zupančič.
Med pomembnimi preventivnimi ukrepi policija izpostavlja sodelovanje s Šolskim centrom Novo mesto, kjer skupaj načrtujejo aktivnosti za preprečevanje nasilja. V letošnjem šolskem letu so tako že izvedli sedem delavnic na temo medvrstniškega nasilja, drog in alkohola.
Rastoče številke primerov medvrstniškega nasilja
Po podatkih policije so v letošnjem letu že obravnavali več primerov izsiljevanj, nasilništva in ropa. “Vsi storilci so bili mladoletniki, takoj po dejanju so bili prijeti, privedeni na policijo in predani staršem. Zoper osumljene smo podali kazenske ovadbe,” je razložil Zupančič. Med zaseženimi predmeti so bili bokser, solzivec in manjša količina konoplje.
Damjan Klepec, vodja Oddelka za splošno kriminaliteto Sektorja kriminalistične policije PU Novo mesto, opozarja, da je bilo v letu 2024 obravnavanih 94 mladoletnikov, katerih žrtve so bile mladoletne osebe ali otroci. Letos so takšnih primerov zabeležili že 30, pri čemer se trend nasilja nadaljuje. “Letos smo že obravnavali štiri primere nasilništva, tri primere izsiljevanja in dva primera groženj,” navaja Klepec in dodaja, da so storilci najpogosteje 16-letniki.
Kot možne razloge za nasilje navajajo potrebo po prevladi, vpliv družinskih vzorcev ter pomanjkanje vzgoje in preventivnih ukrepov. Klepec opozarja tudi na spletno nasilje, kjer dijaki nasilna dejanja snemajo in jih delijo na družbenih omrežjih. “Nedopustno je, da se posname pretep ali drugo nasilno dejanje, da posamezni dijaki tega ne prijavijo pristojnim – policistom ali učiteljem. Takšni posnetki pri žrtvah vzbudijo občutek zasmehovanja,” opozarja.
Delo s skupnostjo in romsko populacijo
Po besedah Igorja Kraševca, inšpektorja v Sektorju uniformirane policije PU Novo mesto, je sodelovanje s centri za socialno delo na visoki ravni. Policija redno pridobiva informacije prek šol, centrov za socialno delo ter lastnih raziskav.
V želji po boljši komunikaciji s skupnostjo imajo zaposlene dva policista, ki govorita in razumeta romski jezik. Od leta 2024 do februarja 2025 sta izvedla 33 delavnic, ki vključujejo izobraževanja o posledicah neobiskovanja šole in nepravilne uporabe nevarnih predmetov.
Na policiji opažajo tudi pozitiven trend v odzivnosti skupnosti. “Ljudje so bolj dovzetni za prepoznavanje nasilja, saj se številke povišujejo in je prijav iz šol vse več,” sklene Kraševec.