Sem Petra Nograšek – po poklicu učiteljica, po duši folklornica, v življenju pa večna učenka. Radovednost me vodi, znanje bogati. Verjamem, da je učenje vseživljenjski proces. Skozi delo na sebi sem ugotovila, kako pomembno je razumeti druge, saj je to ključ do boljših odnosov. A če želiš brezpogojno sprejemati druge, moraš najprej dobro razumeti sebe. Ta pot raziskovanja seveda nikoli ni končana.
Dragi starši! Znanje je po mojem mnenju najboljša naložba, zato bi rada svoje zgodbe in izkušnje delila z vami. Želim, da vam bodo v navdih in pomoč pri vzgoji otroka.
Šola skozi oči staršev – od frustracij do zaupanja
Pred kratkim sem po dolgem času pila kavo s prijateljico Urško. čeprav se nisva videli “sto let,” sva hitro našli skupno temo – šola. Urška, mama dveh osnovnošolskih otrok, je bila vidno razburjena: »S Tilnom sva se učila cel teden spoznavanje družbe. Ob koncu tedna sem imela vsega poln kufer. Utrujena sem od popoldanske šole. Na koncu je Tilen pisal komaj 3. Pol odgovorov mu učiteljica ni štela, ker je razmišljal malo po svoje. Sistem je res tog, poln balasta, neprilagojen sodobnim otrokom.« Mami Urška je bila ob pripovedovanju čustveno vpeta in v veliki stiski.
Kot prijateljica bi lahko prikimala njenim besedam in potrdila njene frustracije, a to bi pomenilo, da bi samo še poglobila njeno slabo počutje. Namesto tega sem se odločila za drugačen pristop – bila sem tiho in ji prisluhnila brez sodb. Nato pa sem jo vprašala:
“Kaj bi si želela, da tvoj otrok pridobi iz šolskega sistema, kar presega ocene in učni načrt?”
S tem sem storila nekaj pomembnega:
- Usmerila sem njeno pozornost na iskanje rešitve, kar pogosto takoj spremeni čustveno stanje osebe.
- Omogočila sem globlji razmislek, da je lahko pogledala na situacijo z novega zornega kota.
- Ustvarila sem prostor za dialog , kjer je lahko izrazila svoje želje in frustracije na bolj konstruktiven način.
- Pomagala sem ji občutiti moč, saj se je osredotočila na stvari, na katere ima vpliv.
V nekaj minutah sva prišli do nekaj rešitev:
Na pogovornih urah bo povprašala za nasvet, kako naj se sin uči, naredila bosta urnik domačih obveznosti za šolo, na omaro bosta nalepila pozitivne afirmacije kot npr. s ponavljanjem učne snovi sem vsak dan boljši učenec, vsak dan mu bo mama postavila več odprtih vprašanj, ki se začnejo na črko K.
Šola ima še vedno zelo pomembno vlogo.
Res je, šolski sistem ima svoje izzive, a ne smemo pozabiti, da ima šola še vedno ključno vlogo v otrokovem življenju. Otroci se v šoli učijo socializacije, kulturnega vedenja, spoštovanja različnosti. Spoznajo, da njihov pogled na svet ni edini pravi. Sklepajo prijateljstva, doživijo vzpone in padce ter razvijajo svojo čustveno inteligenco. Poleg tega pa bodo zagotovo srečali učitelje, ki bodo pustili nepozabno, pozitivno sled v njihovem življenju. Prav zaradi teh trenutkov je vredno zaupati v šolski sistem in v njem iskati dobro.
Starši, polagam vam na srce, da poiščete v šolskem sistemu to, kar deluje. Osredotočite se na pozitivne vidike – pohvale za majhne zmage in velike učitelje. Verjemite mi, ta miselna naravnanost bo prinesla rezultate že naslednji dan.
Topel pozdrav.
Petra Nograšek,
Učiteljica, NLP Master Coachinja, Certificirana Irlen presojevalka