fbpx
Mestnik
Predstavniki Regijske civilne iniciative
Predstavniki Regijske civilne iniciative
Aktualno Novice

Predstavniki Regijske civilne iniciative: Če se vlada ne odzove, so možni tudi protesti

Predstavniki Regijske civilne iniciative so danes medijem predstavili, kaj se v povezavi z romsko problematiko dogaja v občinah jugovzhodnega dela Slovenije. »Vsi se soočamo z enakimi ali podobnimi težavami,« je povedal Silvo Mesojedec iz Novega mesta, ki na probleme v povezavi z Romi opozarja že več kot 20 let. Povedal je, da v sklopu iniciative opozarja na neprimerno reševanje romskega vprašanja s strani politike.

Po besedah Mesojedca so v preteklosti slišali že ogromno obljub. »Rezultati so vidni, ne leva ne desna vlada ni pripravila primernih ukrepov, ki bi reševali situacije na terenu. Dejstvo je, da romska populacija narašča. Že pred 22 leti smo začeli opozarjati, da je romska mladina vse bolj agresivna in predrzna – in danes vidimo, kje smo.«

Sodu so izbili dno dogodki v Kočevju, zbrani predstavniki pa so obupani, ker napredka v reševanju problema ni. »Večinsko prebivalstvo se Romov boji, ne želijo jih v svoji bližini, in tukaj je stanje kaotično.«

Združeni predstavniki iz občin Novo mesto, Kočevje, Ribnica, Brežice, Grosuplje, Ivančna Gorica, Škocjan in Šentjernej so poslali dopis na vlado, v katerem so predstavili, kaj se dogaja na terenu, in podali predloge, kje vidijo rešitve. »Smatramo, da tisti, ki smo na terenu, najbolje poznamo situacijo in smo sposobni dati predloge,« je povedal Mesojedec.

Izrazili so, da podpirajo predloge enajstih županov, ki jih je vlada zavrnila. »Prepričani smo, da bi predlagani zakoni marsikatero težavo lahko rešili, in zavrnitev je bila nedopustna.«

Maksimilijan Vovk, predstavnik iz Kočevja, je izpostavil, da ljudje kaznivih dejanj ne prijavljajo več, ker se s časom na te primere pozabi. »Zdaj, ko je prišlo do te konfliktne situacije, pa je kar naenkrat povečana prisotnost policijskih patrulj in se situacija počasi umirja. Nas je pa strah, da bo čez kakšen mesec ali dva situacija takšna, kot je bila. Prej je bilo pa tako: vsakodnevno streljanje, nočna divjanja z avtomobili, kraje, vlomi …« je naštel Vovk.

Maksimilijan Vovk, predstavnik iz Kočevja.
Maksimilijan Vovk, predstavnik iz Kočevja.

Povedal je, da občina dobro sodeluje s Centrom za socialno delo, Zavodom za zaposlovanje in šolami. »Pri nas romski otroci obiskujejo šole, se pa pozna, da bolj kot gre šolsko leto h koncu, manj jo obiskujejo. Osnovne šole ne konča nihče. Kriminaliteta pa iz leta v leto narašča,« nadaljuje in doda, da bi se morali posvetiti romskim otrokom, ki nimajo možnosti, da bi v življenju uspeli.

Gre za razkorak med vrednotami civilnega prebivalstva in vrednotami Romov, ki so drugačne. »Dajmo otrokom možnost, in to jim lahko ponudimo s sistemskim reševanjem. Tukaj pa nam mora nasproti priti vlada, drugače se teh zadev ne bo rešilo. Zamudili smo najmanj tri generacije, rezultati ne bodo vidni čez noč, morda bodo vidni čez dvajset let, začeti pa je treba danes.«

Vovk opaža tudi nestrpnost in strah med občani, ki bi se lahko začeli formirati v vaške straže, česar ne podpirajo.

Zbrani predstavniki v roku enega meseca pričakujejo sestanek z vlado, ki je seznanjena s težavami na terenu. »Mi imamo terminske plane, v kolikor vlada ne bo odzivna. Dejstvo je, da ne bomo dopustili, da se takšen način reševanja romske problematike nadaljuje,« so povedali in dodali, da lahko ignoranca vlade privede do samoorganiziranja. »To pomeni, da bomo organizirali proteste: ne bomo mogli preprečiti, če se bo skupina ogroženih ljudi zbrala in organizirala vaške straže,« je povedal Mesojedec.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih