fbpx
Mestnik
Polna luna.
Aktualno

Rimljani so verjeli, da polna luna vpliva na um in povzroča norost

V petek bomo znova priča polni luni – pojavu, ki že stoletja buri domišljijo in poraja številne mite ter teorije o njenem vplivu na človeka. Mnogi verjamejo, da polna luna vpliva na naše razpoloženje, spanec in celo na vedenje. A kaj o tem pravi znanost?

Luna je že od nekdaj simbol skrivnosti, sprememb in močnih energij. Stari Egipčani so jo povezovali s plodnostjo, Rimljani pa so verjeli, da lahko vpliva na um in povzroča norost – od tod tudi izraz lunatik. V ljudskem izročilu se pogosto omenja, da polna luna povzroča nespečnost, večjo občutljivost ter celo povečuje število nesreč in nasilnih dejanj.

Ali luna res vpliva na naše telo?

Ena najpogostejših teorij pravi, da luna vpliva na človeka, ker naše telo vsebuje približno 60 % vode – podobno kot plima in oseka, ki ju povzroča lunina gravitacija. Vendar znanstveni dokazi za takšno povezavo niso prepričljivi. Nekatere študije so pokazale, da polna luna lahko vpliva na kakovost spanca, saj ljudje v tem obdobju težje zaspijo in spijo manj globoko. Drugi raziskovalci pa menijo, da je to predvsem posledica naših pričakovanj in psihološkega učinka, ki ga ima polna luna na našo podzavest.

Čustveni in energijski vpliv polne lune

Ne glede na znanstvene dokaze številni ljudje poročajo o povečani občutljivosti, nemiru ali celo izbruhih čustev med polno luno. Astrologija pravi, da je to čas, ko se razkrijejo skrite resnice, odnosi postanejo bolj intenzivni, naša intuicija pa močnejša. Nekateri praktiki meditacije in duhovnosti trdijo, da je polna luna idealen trenutek za manifestacijo želja, opuščanje starega bremena in sproščanje negativne energije.

Polna luna in narava

Čeprav vpliv lune na človeka ostaja delno nepojasnjen, je znano, da ima močan vpliv na naravo. Mnogi živalski cikli so usklajeni z luninimi fazami. Nekatere vrste rib in koral se razmnožujejo izključno ob polni luni, volkovi pa naj bi bili takrat bolj glasni. Tudi ljudje so skozi zgodovino svoje kmetijske in ribiške dejavnosti pogosto prilagajali luninim ciklom.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih