fbpx
Mestnik
Aktualno Novice

“Saj samo za minutko” – tudi vi kdaj parkirate na mestu za invalide?

Agencija za varnost prometa ob mednarodnem dnevu invalidov poziva, da ne parkiramo na mestih, namenjenih za invalide. S tem jim otežujemo mobilnost in zmanjšujemo uporabno vrednost infrastrukture neoviranega dostopa. Zato občine že več let poziva k stalnemu nadzoru nad neupravičenim parkiranjem na mestih, rezerviranih za invalide.

“Gibalno ovirane osebe spadajo med ranljive udeležence v prometu. Njihova osnovna človekova pravica je varna udeležba v prometu, kamor spada tudi opravljanje vozniškega izpita, ter enakopraven dostop do javnega potniškega prometa in javnih institucij,” so zapisali na agenciji.

Ko govorimo o žrtvah prometnih nesreč, ne smemo pozabiti na vse tiste, ki so v nesrečah utrpeli trajne poškodbe in s posledicami živijo vsak dan; številni za gibanje potrebujejo voziček ali druge pripomočke za gibalno ovirane. Mobilnost temeljno pripomore tudi k vključenosti v družbo. Z razvojem tehnologij, avtomobilske industrije in zakona o izenačevanju možnosti invalidov se v zadnjih letih povečuje tudi število (težje) gibalno oviranih invalidov, ki so samostojni vozniki.

V Sloveniji je bilo 30. junija 2023 skupno registriranih 1.806.029 vseh vozil, ki imajo prometno dovoljenje ali tehnični pregled (od teh 1.311.778 osebnih avtomobilov). Od tega je bilo 756 vozil registriranih kot vozilo z dostopom za invalidski voziček, 615 pa je bilo registriranih kot prirejenih za invalidne osebe. Za ta vozila je možno uveljavljati oprostitev plačila letne dajatve.

Samostojni voznik invalid je na poti sam in za vstopanje in izstopanje iz vozila potrebuje določen prostor, predvsem težje gibalno ovirani, ki potrebujejo prostor za dvigalo (zadnje ali stransko) v prilagojenem kombiniranem vozilu. Prepogosto se dogaja, da parkirajo pravilno, ko pa se vrnejo na parkirišče, je nekdo parkiral malenkost čez črto na rumeno polje in jim tako onemogočil vstop v vozilo. Sledi tudi večurno čakanje, da se voznik nepravilno ali površno parkiranega vozila pojavi in odpelje.

Rezultati raziskave, ki jo je pred leti izvedla mariborska fakulteta za varnostne vede, kažejo, da je kršitev neupravičenega parkiranja na mestih, rezerviranih za invalide, še vedno preveč. Zato agencija voznike znova poziva, naj neupravičeno ne parkirajo na mestih, namenjenih parkiranju vozil z veljavno invalidsko kartico.

Leta 2021 so globo za neupravičeno parkiranje na mestih za invalide zvišali na 200 evrov, kar po navedbah agencije kaže na prizadevanja za izboljšanje spoštovanja teh parkirnih mest. Statistike kažejo, da je trend izrečenih glob za nepravilno parkiranje na parkirnih mestih za invalide v zadnjih nekaj letih približno isti, kar kaže na potrebo po nadaljnjem ozaveščanju in doslednem nadzoru.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih