Mestnik
Aktualno Narava & zdravje Novice

Slepi in slabovidni s tehnologijo in prilagoditvami sposobni opravljati različna dela

Slepim in slabovidnim osebam delo veliko pomeni in jim daje smisel v življenju, z novimi pripomočki, prilagoditvami in sodobno tehnologijo pa lahko danes opravljajo vrsto različnih del, je za STA poudarila Nastja Žlajpah iz Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije. Delodajalce je pozvala, naj si upajo slepim in slabovidnim dati priložnost.

V anketi, ki so jo v Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije izvedli maja letos, je sodelovalo 28 podjetij in organizacij, od tega 21 iz gospodarstva, šest iz javnega sektorja, eden iz neprofitnega sektorja in en posameznik, je za STA pojasnila strokovna vodja programa vseživljenjsko učenje slepih in slabovidnih Nastja Žlajpah iz zveze.

“Seveda to ne predstavlja reprezentativnega vzorca vseh delodajalcev, vendar je dragocen vir informacij za našo skupino, saj nam omogoči vpogled v razmišljanje delodajalcev in njihovo poznavanje slepote in slabovidnosti in pripomočkov ter prilagoditev, ki jih ti uporabljajo za delo,” je anketo predstavila Žlajpah.

Kot zanimiv je izpostavila podatek, da si okoli 90 odstotkov delodajalcev, ki so v anketi sodelovali, želi, da bi kandidati že ob prijavi na delo izpostavili svojo slepoto ali slabovidnost. Kot je pojasnila, so mnenja med slepimi in slabovidnimi o tem namreč deljena. Nekateri svojo invalidnost izpostavijo že v prošnji in navedejo tudi pripomočke, ki jih uporabljajo. Drugi medtem menijo, da to ni potrebno, saj bolj šteje njihova izobrazba in izkušnje.

Rezultati ankete so prav tako pokazali, da je okoli 80 odstotkov sodelujočih delodajalcev vsaj delno seznanjenih s finančnimi spodbudami, ki so na voljo ob zaposlitvi invalidov. Na vprašanje Ali menite, da lahko slepi in slabovidni enakovredno opravljajo delo v običajnem delovnem okolju? je večina delodajalcev na lestvici od 1 do 10 izbrala sredinsko oceno.

“Zadnje vprašanje je bilo, če bi pa poznali razliko med slepoto in slabovidnostjo in pripomočke, ali bi v tem primeru bili pripravljeni zaposliti slepo, slabovidno osebo. Tukaj je bila ocena preko 7,5, kar je bila za nas spodbudna informacija. Iz tega sklepamo, da bi večja ozaveščenost delodajalcev vplivala na večjo željo po vključevanju raznolikih oseb v delo,” je zatrdila.

Kot je poudarila Žlajpah, delo slepim in slabovidnim daje samozavest in smisel v življenju in si ga želijo enako kot vsi ostali. Pripomočki, prilagoditve in sodobna tehnologija slepim in slabovidnim po njeni oceni vsekakor poveča možnost zaposlovanja, zato lahko danes opravljajo vrsto različnih del.

Kot primere te tehnologije je izpostavila brailovo vrstico za pisanje na računalnik, sintetizator govora, bralnike z zaslona in umetno inteligenco. “Delodajalcem bi sporočili, naj si upajo in naj se zgledujejo po drugih dobrih praksah,” je zaključila.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih