fbpx
Mestnik
Aktualno

Starši! Tega otroškega sedeža raje ne kupujte

Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) je skupaj s partnerskimi avtomobilskimi klubi in organizacijami za varstvo potrošnikov izvedla drugi del letošnjega testa otroških varnostnih sedežev. Rezultati, ki jih objavljajo, so neprecenljivi za starše, ki želijo svoje otroke prevažati varno in se znajdejo pred obsežno izbiro. Med 17 testiranimi sedeži je bil tudi eden, katerega nakup AMZS odsvetuje.

Test, ki ga AMZS izvaja skupaj z drugimi evropskimi avtomobilskimi klubi in potrošniškimi organizacijami, ima dolgoletno tradicijo, saj ga strokovnjaki izvajajo že več kot četrt stoletja. Pri preizkusu sedežev se osredotočajo na štiri ključna merila: varnost, upravljanje, ergonomijo in prisotnost škodljivih snovi. Odgovorni urednik AMZS Motorevije, Blaž Poženel, je pojasnil, da varnostne lastnosti preverjajo s čelnimi in bočnimi preskusnimi trki, analizo poteka pasov ter stabilnostjo sedežev pri vgradnji.

Merilo upravljanja se nanaša na enostavnost vgradnje sedeža, pripenjanje otroka, primernost za različne velikosti otrok, jasnost navodil in možnost čiščenja. Pri ergonomiji strokovnjaki ocenjujejo prostornost sedeža, udobje, ki ga ta ponuja otroku, in prostor, ki ga zavzema v avtomobilu. Poseben poudarek dajejo tudi laboratorijski analizi prisotnosti škodljivih snovi, kot so naftalin, ftalati in sredstva proti gorenju. Poženel je ob tem poudaril, da čeprav vsi sedeži, ki so v prodaji, ustrezajo zakonskim standardom, na testih, ki so strožji, prihaja do velikih razlik v ocenah.

Rezultati letošnjega testa so vzpodbudni, saj je skoraj tri četrtine preskušenih sedežev prejelo oceno dobro. Od 17 testiranih sedežev jih je 12 doseglo to oceno, štirje so bili ocenjeni kot zadovoljivi, eden pa kot slab. Sedeži Britax Römer baby-safe core z osnovo baby-safe core base, Cossato all in all ultra 360 rotate i-size in Joie i-bold so se slabše izkazali pri čelnem preskusnem trku. Pri sedežu Maxi-Cosi Rodifix M so odkrili mejne količine formaldehida v prevlekah.

Kot slab je bil ocenjen Graco Snuglite i-size, saj je imel previsoko koncentracijo formaldehida, za katerega obstaja sum, da povzroča raka. Zaradi tega je bil pri merilu škodljivih snovi ocenjen z najslabšo oceno, kar je posledično vplivalo na celotno oceno sedeža.

Pri nakupu otroškega varnostnega sedeža AMZS priporoča, da starši upoštevajo ne le rezultate testov, temveč tudi nekaj osnovnih pravil. Sedež je treba pred nakupom preizkusiti z otrokom in avtomobilom, v katerem bo sedež nameščen. Prodajalec naj natančno pojasni pravilno uporabo in vgradnjo. Sedež mora biti čvrsto nameščen, pri čemer starejši avtomobili lahko predstavljajo izziv zaradi daljših vodil za varnostne pasove.

Obstajajo tudi dodatne smernice za izbiro in uporabo sedežev. Na primer, pri sedežih z blazinico za trebuh ali pri dojenčkovih lupinicah je pomembno preveriti dolžino avtomobilskega pasu. Sedeži z naslonjalom za jahače se lahko zapletejo pri pravilnem poteku varnostnega pasu. Redno preverjanje prilagoditev varnostnih pasov glede na otrokovo rast je ključno, prav tako pa je pomembno otroku sleči bundo ali jakno pred pripenjanjem, saj pasovi pravilno delujejo le ob tesnem stiku s telesom.

Poseben poudarek je na pravilni usmeritvi sedeža za dojenčke. Čim dlje naj bodo ti nameščeni s hrbtom v smeri vožnje, saj njihova težka glava in šibek vrat predstavljata večje tveganje za poškodbe ob nesreči. V skladu z uredbo ZN št. 129 je tovrsten način prevoza obvezen do otrokovega 15. meseca starosti.

Za vse, ki želijo dodatne informacije o testih otroških varnostnih sedežev, so pri AMZS na voljo dodatni materiali in strokovni nasveti inštruktorjev varne vožnje. Več informacij je dostopnih tudi na njihovi spletni strani.

VIR: AMZS.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih