Novomeški župan Gregor Macedoni je pred dvema letoma dobil tretji mandat. Med prednostnimi nalogami je obljubljal ureditev prometa, povečanje števila najemniških stanovanj in športnih površin ter prenovo dveh kulturnih objektov. Za zdaj je manj uspešen pri urejanju prometa, medtem ko na ostalih področjih obljube večinoma uresničuje.
Tako je Macedoni obljubil gradnjo novomeške obvoznice z novima mostovoma čez Krko, kar bi središče Novega mesta razbremenilo prometa. Napovedal je tudi nadaljnje urejanje mestnih vpadnic in širitev mreže kolesarskih poti.
Kljub obljubam se projekt gradnje obvoznice v dveh letih ni premaknil veliko. To priznava tudi Macedoni, a opozarja, da gre za državni projekt, na katerega občina nima prav veliko vpliva. “Občina je tista, ki spodbuja, kar tudi ves čas počnemo, ne more pa nadomestiti vloge investitorja pri projektu,” je dejal za STA.
Gradnjo zahodne obvoznice z mostom v Srebrničah namreč pripravlja Direkcija RS za infrastrukturo, projekt vzhodne obvoznice, ki bo krati tudi prvi odsek južnega kraka 3. razvojne osi v smeri proti Beli krajini, pa pripravlja Dars.
Projekt zahodne obvoznice po besedah Macedonija stoji zaradi “neodzivne in neoperativne države”, projekt vzhodne obvoznice pa na upravnem sodišču že nekaj časa blokira civilna iniciativa 3ROS-jug. Upravno sodišče trenutno odloča o njeni vnovični pritožbi na izdajo gradbenega dovoljenja. Kdaj bi lahko odločilo, ni znano, se pa po Macedonijevih informacijah glavna obravnava še ni začela.
Župan medtem uresničuje obljubo o prenovi mestnih vpadnic. Trenutno poteka prenova najbolj kritičnega odseka Seidlove ceste, na občini se pripravljajo na prenovo Ljubljanske ceste. Nadaljujejo tudi širitev mreže kolesarskih stez. Trenutno potekajo priprave na gradnjo kolesarske povezave med krožiščem “Pletenka” in Sevnim.
Dokaj uspešno gre tudi pri uresničevanju obljube o povečanju fonda stanovanj za starejše in mlade. V Podbrezniku gre namreč počasi h koncu gradnja petih blokov, v katerih bo občina zagotovila 81 neprofitnih stanovanj, še 150 pa novomeški stanovanjski sklad. Na Šegovi ulici občina gradi 20 oskrbovanih stanovanj za starejše.
Kar se tiče obljubljenega povečanja športnih površin, je lani v Češči vasi zaživel nov bazenski kompleks, zgrajeni sta bili dve brvi čez Krko, ki povezujeta nove rekreacijske poti čez mesto in okolico, tečejo priprave na izgradnjo Urbanega parka Loka. Prav na izgradnjo bazena in obeh brvi je Macedoni najbolj ponosen.
Ena od večjih županovih predvolilnih obljub je bil tudi nov pristop k energetski oskrbi. V ta namen občina postavlja sončne elektrarne na treh osnovnih šolah in dveh vrtcih, v nekaj tednih naj bi sončno elektrarno začeli nameščati tudi na bazenu v Češči vasi. V okviru javno-zasebnega partnerstva naj bi v prihodnje zrasle sončne elektrarne tudi na drugih objektih v lasti občine. Cilj je energetska samooskrbnost občine, morda celo kot prve občine v Sloveniji, pravi Macedoni.
Med uspešnimi projekti v tretjem mandatu bi lahko našteli še izgradnjo dolenjsko-belokranjski centra za obdelavo odpadkov v Brusnicah, ki so ga sicer skupaj gradile dolenjske in belokranjske občine, ter odločitev o sklenitvi poravnave med občino in podjetjem Protekt Dolenjska v tožbi zaradi najema prostorov za Razvojno izobraževalni center, ki se je vlekla še iz časa prejšnjega župana.
Premika se tudi pri obljubah o prenovi Narodnega doma, počasneje pa poteka obljubljena širitev dvorane Kulturnega centra Janeza Trdine. Za prenovo Narodnega doma je trenutno odprt razpis za izbiro izvajalca, za dvorano kulturnega centra je bil objavljen poziv za oblikovanje idejne zasnove. Dvorana naj bi bila razširjena do leta 2028.
Za zdaj pa nič ne kaže, da bi Novo mesto lahko dobilo javno univerzo, čeprav je Macedoni obljubljal njen razvoj. Je pa tudi pri tem veliko odvisno od države.
Na splošno je novomeški župan s svojim delo zadovoljen. “Zastavljen širši program teče, kot je bilo načrtovano. Stvari se z načrtnim in strateškim delom seštevajo in sestavljajo v smiselno celoto,” je dejal.
Potrebno večino za projekte v 30-članskem novomeškem občinskem svetu mu zagotavljata dva sporazuma o sodelovanju. Prvi je bil sklenjen s svetniškimi skupinami SDS, Liste Naš kraj, naše mesto, SLS, NSi in DeSUS, drugi s svetniško skupino Svobode. Opozicijo na drugi strani predstavljajo po dva svetnika SD in Solidarnosti ter en samostojni svetnik.
V SD so do dela župana in občinskega sveta kritični, češ da ne slišita njihovih predlogov. “Zgodi se celo, da naš predlog zavrnejo, že na naslednji seji pa ga nato potrdijo kot predlog koalicije,” je za STA dejal občinski svetnik SD Srečko Vovko, sicer Macedonijev protikandidat na zadnjih županskih volitvah. Prepričan je, da bi lahko v občinskem svetu ne glede na različna politična prepričanja in poglede sodelovali bolje, predvsem v dobrobit mesta.
Kritičen je tudi do načina sprejemanja občinskega proračuna. “Občinski svet proračun za naslednje leto potrdi v prvi polovici tekočega leta, ko ključne državne usmeritve in smernice financiranja še niso znane. To pogosto vodi v nujne rebalanse proračuna, kar povzroča nepredvidljivost in nestabilnost financiranja mnogih programov,” je dejal.
Predvsem pa Vovko ni zadovoljen z županovim reševanjem prometne ureditve v Novem mestu, posebej zastoja projekta gradnje obeh mestnih obvoznic. Ne razume tudi, kako lahko prenova 500-metrskega odseka Seidlove ceste ob polovični prometni zapori traja že nekaj mesecev.
Za STA pripravil Aleš Kocjan.