Mestnik
Aktualno Dogodki Kultura Novice Zanimivosti & Zabava

V novomeški knjižnici na ogled prva razstava likovnih del članov dolenjske skupine oseb z epilepsijo

V prireditvenem atriju Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto so odprli razstavo likovnih del članov Območne skupine oseb z epilepsijo – Dolenjske regije, ki je njihova prva razstava sploh, a gotovo ne tudi zadnja. Na razstavi, ki so jo posvetili pred nedavno preminulem najstarejšem članu skupine Janezu Žagarju, je razstavljenih 44 del desetih ustvarjalcev različnih starostnih skupin in likovnih tehnik.

Odprtje razstave je pospremila okrogla miza z gosti, na kateri smo izvedeli več o razstavi, epilepsiji in delovanju skupine. Vodja novomeške skupine za samopomoč Silvester Vrhovnik, ki je bil gonilna sila pri organizaciji razstave in je povezoval tudi pogovor z gosti, je poudaril, da je izredno vesel in ponosen, da se je deset ustvarjalcev odločilo na ogled postaviti svoja dela. Epilepsija, za katero zboli ena od stotih oseb, je namreč še vedno povezana s stigmo, zato se marsikateri bolnik ne želi javno izpostavljati. Namen razstave je pokazati, da so tudi epileptiki ustvarjalni, hkrati pa prispevati tudi k ozaveščanju javnosti o epilepsiji in razbijanju stigme, povezane z njo.

Doc. dr. Natalija Kranjc, predsednica društva Liga proti epilepsiji, je povedala, da poznamo 30 vrst epilepsije, zato je to bolezen raznoterih obrazov. V večini primerov lahko bolezen dobro obvladamo, nekje v petini primerov gre za težji potek. Prednost njihovega društva je, da združuje tako strokovnjake, kot laike in bolnike. Njihove dejavnosti so usmerjene predvsem v opolnomočenje bolnikov, nudenje pomoči v stiski, pa tudi izobraževanje. Na vprašanje, kako ukrepamo ob epileptičnem napadu, je odgovorila, da je pomembno predvsem, da osebo obrnemo v bočni položaj in ji nikoli ničesar ne dajemo v usta. Če napad traja več kot minuto ali dve, pokličemo reševalce.

Direktorica Splošne bolnišnice Novo mesto doc. dr. Milena Kramar Zupan je izpostavila, da z novomeško skupino v zadnjih letih zelo dobro sodelujejo ter da je vzajemnost in razumevanje zdravstvenih delavcev in bolnikov ključno za boljše rezultate. »Ne samo, da se bolniki veliko naučijo od nas, tudi oni nas veliko naučijo.« Sicer pa pravi, da imajo letno okoli 200 urgentnih primerov, povezanih z epilepsijo.

Okrogle mize se je udeležila tudi učiteljica likovnega pouka na Osnovni šoli Dragotina Ketteja akademska slikarka Andreja Schwenner, katere štirje učenci sodelujejo na razstavi. Povedala je, da je likovno ustvarjanje za otroke sprostitev in hkrati priložnost, da se kaj novega naučijo. Ustvarjanje jim veliko pomeni, ko pa so izvedeli, da bodo njihova dela razstavljena v knjižnici, so bili izredno veseli. »To je bila zanje velika potrditev in motivacija za delo v naprej«, je še dodala.

Razstavo je odprla članica skupine Bogdana, ki je poudarila, da epilepsija ni ovira za ustvarjanje tako na likovnem kot tudi drugih področjih kot sta glasba ali šport. Likovno ustvarjanje ima za bolnike terapevtski učinek, saj med drugim zmanjšuje tesnobo in povečuje samozavest, pomemben vidik pa je gotovo tudi neformalno druženje.

Prijazno vabljeni k ogledu razstave, ki bo v prireditvenem atriju knjižnice na ogled še vse do konca meseca maja.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih