fbpx
Mestnik
Slika je simbolična.
Aktualno Novice

V pripravi sprememba financiranja občin z Romi, občine zavračajo očitke o nenamenski rabi

Ob pozivih občin državi, naj se temeljiteje loti reševanja romskih vprašanj, so tudi občine deležne očitkov, da denarja, ki ga dobijo na račun romskega prebivalstva, ne porabljajo namensko. V treh večjih občinah JV Slovenije so to zanikali. Vlada pa pripravlja spremembo zakona, s katero bi občine sredstva prejele po izkazani namenski rabi.

Zakon o financiranju občin v 20.a členu določa, da država 25 občinam z evidentiranimi romskimi naselji za urejanje romskih vprašanj vsako leto zagotovi sredstva v višini 3,5 odstotka primerne porabe občine, pri čemer se znesek za občine v regiji, ki je glede na indeks razvojne ogroženosti razvojno šibka, poveča za 100 odstotkov. Gre za skupaj okoli osem milijonov evrov letno za vseh 25 občin skupaj.

V Novem mestu izpostavljajo urejanje prostorske problematike romskih naselij in izboljšanje bivalnih razmer

Mestna občina Novo mesto je v zadnjih štirih letih na podlagi omenjenega člena prejela 2,1 milijona evrov. Od tega je 193.000 evrov prejela leta 2021, 396.000 leta 2022, 647.000 leta 2023, letos pa 896.000 evrov.

Občina je v tem času za reševanje vprašanj, povezanih z romsko skupnostjo, v povprečju letno porabila 800.000 evrov, torej skupno 3,2 milijona evrov. Okoli 800.000 evrov letno je povprečno porabila tudi v letih, ko za ta namen ni prejela državnega denarja, so za STA opozorili na občini.

Denar je po njihovih navedbah namenila za urejanje prostorske problematike romskih naselij in izboljšanje tamkajšnjih bivalnih razmer. V občini imajo namreč sedem romskih naselij, ki jih je občina legalizirala in v večji meri uredila javno infrastrukturo. V vseh romskih naseljih imajo tako dostop do vodovodnega omrežja, v štirih večjih naseljih (Šmihel, Brezje, Žabjak in Stranska vas) pa imajo tudi dostop do kanalizacije.

Sredstva so namenili tudi za vzgojo, izobraževanje in štipendiranje Romov, med drugim za financiranje romskih koordinatorjev na osnovnih šolah in nudenje učne pomoči učencem Romov, za delovanje vrtca v največjem romskem naselju in spodbujanje vključitve romskih otrok v vrtce.

Denar je občina namenila tudi za prevoz romskih učencev do osnovnih šol, zaposlitev koordinatorja priprave in izvajanja občinskih ukrepov, podporo nevladnim organizacijam, ki se ukvarjajo z Romi, spodbujanje zaposlovanja Romov, intervencije v romskih naseljih, vključevanje Romov v organe lokalne samouprave ter obravnavo romskih potepuških psov, naštevajo na občini. Bolj konkretni niso bili, so pa zatrdili, da poročila o porabi sredstev sproti objavljajo tudi na spletni strani.

STA.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih