Mestnik
gozd, drevo
Slika je simbolična.
Aktualno Gospodarstvo Narava & zdravje

V Sloveniji so gozdovi leta 2023 pokrivali 58 odstotkov površine

Začenja se tradicionalni teden gozdov, v okviru katerega se bo pod okriljem Zavoda za gozdove Slovenije zvrstilo več dogodkov, namenjenih seznanjanju javnosti o pomenu gozdov in gozdarstva ter izzivih s tega področju. Slovesno odprtje tedna gozdov, ki traja do sobote in letos poteka pod geslom Skrbimo za gozdove, povezujmo ljudi, bo danes v Mašunu.

Letošnje geslo izpostavlja pomen sonaravnega gospodarjenja z gozdovi za razvoj odpornih in pestrih gozdov ter povezovanja ljudi, različnih narodov prek evropskih pešpoti, so zapisali na zavodu.

Izzive za gozdove in gozdarstvo sicer prinašajo tako podnebne spremembe kot način življenja sodobnega človeka.

Otvoritveni in hkrati osrednji dogodek ob tednu gozdov in 50-letnici evropske pešpoti E6 bo potekal danes pred Gozdno hišo Mašun v Mašunu, ki se nahaja na območju Snežnika. Obiskovalci se bodo ob robu dogodka lahko podali na voden ogled Mašunske gozdne učne poti ali na pohod po delu evropske pešpoti E6 z Mašuna do Sviščakov.

Posamezne območne enote zavoda pa vse do začetka junija po vsej Sloveniji pripravljajo še druge dogodke – od organiziranih sprehodov po gozdovih in gozdnih učnih poteh, kolesarjenja po gozdovih do literarnega večera.

Letos maja sicer gozdarji obeležujejo tudi 150 let povezovanja gozdarjev v gozdarska društva, so navedli na zavodu za gozdove.

Gozdna učna pot Rožni studenec je ZAPRTA

V Sloveniji so gozdovi leta 2023 po podatkih statističnega urada pokrivali 58 odstotkov površine, lesna zaloga pa je znašala 357 milijonov kubičnih metrov. Posekanega je bilo 4,3 milijona kubičnih metrov lesa, od tega 72 odstotkov v zasebnih gozdovih, preostalih 28 odstotkov pa v državnih in občinskih gozdovih.

Z ustrezno sečnjo gozdov se ohranjata zdravstveno stanje in stabilnost gozdnih sestojev. Predlani je bil največji delež sečnje namenjen ravno za nego gozdov (54 odstotkov) in sanitarni posek (42 odstotkov), preostali delež poseka (štirje odstotki) pa za krčitve, gradnjo gozdne infrastrukture, obnovo gozdov ali druge namene, vključno z nedovoljeno sečnjo.

Gozdarska proizvodnja je bila predlani ocenjena na 817 milijonov evrov, pri čemer so gozdarski proizvodi prispevali 89 odstotkov, gozdarske storitve pa 11 odstotkov.

Proizvodnja gozdnih lesnih sortimentov je leta 2023 dosegla 4,5 milijona kubičnih metrov. Uvoženih je bilo 630.000 kubičnih metrov gozdnih lesnih sortimentov, pri čemer so 76 odstotkov te količine predstavljali hlodi za žago in furnir, 24 odstotkov pa les za kurjavo. Na drugi strani je bilo izvoženih 1,4 milijona kubičnih metrov sortimentov, od tega 85 odstotkov za žago in furnir in 15 odstotkov les za kurjavo, so v objavi pred tednom gozdov še navedli statistiki.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih