Včeraj so v romskem naselju Žabjak pri Novem mestu izvedli odklop nelegalnih vodovodnih priključkov. Po podatkih Komunale Novo mesto je Mestna občina Novo mesto v letih 2019 in 2020 naselje opremila z javnim vodovodom in omogočila ureditev 77 vodovodnih priključkov. Kljub temu je v zadnjih dveh letih zaradi nelegalnih priključitev več gospodinjstev občutno narasla izguba vode.
Na Komunali Novo mesto so pojasnili, da mesečna izguba vode v naselju znaša približno 3.000 kubičnih metrov, kar pomeni strošek 5.700 evrov mesečno oziroma skoraj 70.000 evrov na leto. Za primerjavo: to predstavlja četrtino vse porabljene vode v manjših dolenjskih občinah, kot je na primer Mirna Peč. “Stroški vodnih izgub posledično povečujejo stroške oskrbe s pitno vodo, kar vpliva na položnice vseh občanov,” so opozorili.
Pozivi k legalizaciji
Komunala Novo mesto je skupaj z Mestno občino Novo mesto in Centrom za socialno delo Novo mesto letos pripravila načrt za rešitev problematike nelegalnih priključkov. Prebivalce naselja so večkrat obiskali in jih pozvali k legalizaciji priključkov. Pogoj za to je podpis pogodbe in plačilo prispevka za ureditev merilnega mesta.
Od 32 gospodinjstev z nelegalnimi priključki jih je 14 priključke uredilo, ostalim pa so poslali obvestilo, da je bil zadnji rok za ureditev 16. novembra 2024. “Obvestili smo jih, da bomo 18. novembra 2024 izvedli odklop nelegalnih priključkov, če se na poziv ne bodo odzvali,” so zapisali na spletni strani Komunale Novo mesto.
Pravičnost do plačnikov
Na Komunali so poudarili, da približno četrtina prebivalcev naselja redno plačuje vodo. “Že zaradi njih ne bi bilo pravično, če proti tistim, ki imajo nelegalne priključke, ne bi ukrepali. V nasprotnem primeru bi povzročili, da ne bi nihče več plačeval vode,” so izpostavili.
Zaradi suma kraje vode so na Policijsko postajo Novo mesto že pred časom podali kazensko ovadbo.