Letošnje praznovanje Tedna splošnih knjižnic z naslovom Zberimo se v knjižnici! temelji na vrednotah in načelih, ki jih poudarja Ljubljanski manifest, s pozivom k razmisleku o vlogi branja na višji ravni v času digitalne dobe.
V Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto so ob tej priložnosti pripravili več dogodkov. V torek, 19. novembra, ob 12. uri se lahko na delavnici Digitalni torek naučite, kako si izposoditi e-knjige na novi spletni platformi COBISS Ela ter poslušati zvočne knjige s pomočjo aplikacije Audibook. V četrtek, 21. novembra, ob 18. uri pa v goste prihaja pisateljica, pesnica, prevajalka, literarna kritičarka in avtorica radijskih oddaj Miriam Drev. Z njo bodo spregovorili o njenem literarnem ustvarjanju in najnovejšem romanu z naslovom Po poti se je zvečerilo, v katerem bralce z veliko mero psihološke pronicljivosti, gibkim jezikom in jasno dramaturško zasnovo popelje na vznemirljivo potovanje po prostoru in času, ki pa je vseskozi predvsem potovanje vase, v tiste skrite kotičke, ki zatemnjeni čakajo, da jih razsvetlimo.
Praznovali bodo tudi izven Novega mesta. V torek, 19. novembra, ob 17. uri bodo tako lahko otroci v Muzeju Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka v Mirni Peči prisluhnili glasbeni pravljici Prigode polžka Petra v družbi avtorice in pevke Anje Pavlin ob glasbeni spremljavi Jana Medleta in Primoža Malenška. V sredo, 20. novembra, ob 18. uri bo v Kulturnem domu Straža potekal pogovorni večer s priljubljenim pisateljem Ernestom Jazbinškom, ki bo predstavil svoj novi roman Družinska skrivnost. V četrtek, 21. novembra, ob 17. uri pa si bodo v sklopu praznovanja Tedna splošnih knjižnic otroci lahko v Hiši žive dediščine Bela Cerkev ogledali še predstavo V knjigi skriti zaklad.
V sodobnem svetu, polnem informacij in razpršenosti, s sloganom “(Z)BERIMO (SE) V KNJIŽNICI” knjižnice opozarjajo na pomen poglobljenega branja in zbranosti v knjižnici. Slogan simbolizira večplastno poslanstvo knjižnic – kot prostor za branje, srečevanje (zbiranje) in notranjo zbranost. Knjižnice niso zgolj dom knjig, temveč tudi družbeno središče, kjer se ljudje povezujejo in krepijo skupnost. V svetu, kjer je dolgotrajna pozornost vse redkejša, knjižnice omogočajo prostor za mirno, osredotočeno branje, ki krepi kritično mišljenje, empatijo in globlje razumevanje sveta. Ljubljanski bralni manifest poudarja prav to – potrebo po času in zbranosti za kakovostno branje, ki ga v knjižnicah ohranjamo in spodbujamo.
Vloga knjižnic je danes, ko se spoprijemamo s številnimi izzivi, še toliko pomembnejša, knjižnice namreč omogočajo dostop do digitalnih tehnologij in s svojimi za javnost dostopnimi dejavnostmi zmanjšujejo razlike med tistimi, ki imajo dostop do znanja in informacij ter tistimi, ki ga nimajo. Na ta pomemben dan želijo poudariti naslednja načela:
- Dostopnost za vse: splošne knjižnice so brezplačne in dostopne vsem, ne glede na starost, spol, ekonomski status, veroizpoved ali druge osebne okoliščine. To jih postavlja v središče prizadevanj za enakopravno družbo.
- Podpora vseživljenjskemu učenju: knjižnice s svojo široko ponudbo gradiv, digitalnih virov in dogodkov omogočajo razvoj znanja in spretnosti skozi celotno življenje posameznika. Posebej pomembne so pri opismenjevanju starejših in digitalno manj pismenih skupin.
- Krepitev skupnosti in družbene vključenosti: splošne knjižnice so središča skupnosti, v katerih se ljudje lahko srečujejo, izmenjujejo ideje ter sodelujejo pri ustvarjanju bolj povezane in solidarne družbe. Še posebej so pomembne za ranljive skupine, kot so: starejši, mladostniki in osebe s posebnimi potrebami.
- Podpora kulturni raznolikosti in dialogu: knjižnice spodbujajo medkulturni dialog in ohranjanje kulturne dediščine ter zagotavljajo dostop do gradiv, ki odražajo različne kulture in jezike.
Predsednik Združenja splošnih knjižnic Matej Strgaršek je ob tem povedal: »Obiščite svoje lokalne knjižnice, v katerih bodo potekali različni dogodki in aktivnosti, namenjeni vsem generacijam – od delavnic za otroke in bralnih klubov do predstavitev knjig. Splošne knjižnice so srce naše skupnosti – pridružite se nam pri praznovanju in skupaj podprite njihovo vlogo v sodobni družbi«.