fbpx
Mestnik
siol.net
Aktualno Gospodarstvo

Ali grem lahko končno v zagrebško Ikeo?

Odgovor je: Da!

Vse regije Hrvaške, ki niso na rdečem seznamu (na rdečem seznamu so naslednje enote: Brodsko-posavska, Dubrovniško-neretvanska, Liško-senjska, Požeško-slavonska, Šibeniško-kninska, Splitsko-dalmatinska, Virovitiško-podravska, Zadrska), so na ORANŽNEM. To je nov seznam, ki ga uvajamo z današnjim ponedeljkom – 29. 9. 2020. Osebe, ki prihajajo iz »oranžnih« administrativnih enot ali v njih prebivajo, lahko v Slovenijo vstopijo brez omejitev in karantene. Če država ni niti na seznamu epidemiološko varnih (t.i. »zeleni seznam«) niti na seznamu držav s slabimi epidemiološkimi razmerami (t.i. »rdeči seznam«), se šteje, da je na »oranžnem« seznamu – seznamu držav s poslabšanimi epidemiološkimi razmerami (vse države sveta, ki niso uvrščene ne na rdečega, ne na zelenega). Oseba, ki v Republiko Slovenijo prihaja iz države članice EU oziroma države članice schengenskega območja, ki je uvrščena na oranžni seznam, lahko vstopi omejitev in brez karantene. Ker je Hrvaška država članica EU, Zagrebška županija pa ni na zgoraj navedenem »rdečem seznamu«, to pomeni, da so izpolnjeni pogoji za nemoteno prehajanje meje. Drugače bi bilo, če Hrvaška ne bi bila država članica EU. Za države, ki niso v EU ali schengenskem območju še vedno velja odreditev karantene oz. predložitev negativnega testa, ki ni starejši od 48 ur.

Ne gre pa pozabiti, da kljub temu, da gre za oranžni seznam, gre še vedno za pokrajino s povečanim tveganjem za okužbo, zato previdnost ne bo odveč. Poskrbite za svoje zdravje in se prepustite uživanju. Prav tako shranite račune in podobna dokazila, s čimer boste lahko po potrebi dokazali, v katerem delu Hrvaške ste se zadrževali.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih