fbpx
Mestnik
Dogodki Aktualno Gospodarstvo

Številni starejši se želijo znebiti »odvečnih« nepremičnin

V Novem mestu je povpraševanje po stanovanjih, gradbenih parcelah in manjših, novih, energetsko varčnih hiš veliko, ponudba pa majhna. Po drugi strani je na trgu več vikendov, velikih poslovnih prostorov in starih, potrebnih obnove, energetsko neučinkovitih hiš. Za te je povpraševanje manjše.

Zaradi poslabšanja razmer in zaostritve ukrepov zaradi novega korona virusa v mesecu marcu, niso delali s strankami vse do začetka sproščanja ukrepov, torej do začetka junija. »Čeprav v času karantene nismo bili v neposrednem stiku s strankami, pa smo se z njimi dogovarjali preko številnih telefonskih pogovorov, video konferenc in virtualnih ogledov, ki so potekali od doma, saj je mnogo zainteresiranih kupcev ali prodajalcev želelo dobiti informacije glede raznovrstnih ponudb,« pove Robert Nedanovski, nepremičninski posrednik.

Kako je s cenami

Cene za zdaj ostajajo nespremenjene, vendar pričakujejo njihov padec, kot se je že zgodilo v preteklih letih. »Ko se začne gospodarska rast zmanjševati, se zmanjša tudi potrošnja in s tem se zniža cena nepremičnin. Najprej se bodo znižale cene vikendov, manjših poslovnih prostorov in večjih, starejših hiš, šele na koncu cene stanovanj in zemljišč, katerih tudi zelo primanjkuje na trgu,« pravi Robert

Kljub razmeram se ljudje ne bojijo nakupa. »Mnogi razmišljajo o smiselnosti nakupa sedaj, saj pričakujejo padec cen v prihajajočih mesecih in bi tako lahko dobili nepremičnino po nižji ceni, če bi nekoliko počakali,« pove Robert.

Ne pričakujejo črn scenarij

»Nismo in ne pričakujemo bolj črnega scenarija. Razlog za to je dejstvo, da se ljudje še vedno zanimajo in kažejo interes za nakup ali prodajo nepremičnin, delno tudi zaradi karantene v kateri so spoznali, da morda potrebujejo več oziroma ne potrebujejo toliko prostora ali zemlje kot so ju imeli do sedaj na voljo.« Zmanjšuje se povpraševanje po najemninah, saj se ljudje vračajo v svoje domovine.

Prihodnost nepremičninskega trga

Kot pove Robert je mnenja, da se prihodnost nepremičninskega trga ne bo močno spremenila. Opazne pa so manjše spremembe, ki so posledica spremenjenega razmišljanja ljudi. »Na primer, številni (predvsem starejši) ljudje se želijo »znebiti« odvečnih nepremičnin, saj so spoznali, da toliko zemlje ali objektov ne morejo vzdrževati, poleg tega pa so stroški visoki. Mnogi pa po drugi strani iščejo nepremičnine, ki imajo več zemlje, saj si želijo postati bolj samooskrbni.«

K.N.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih