Šport Aktualno Košarka

KK Krka pred devetimi leti postala zmagovalec evropskega pokala Fiba EuroChallenge

V petek, 1. maja, je minilo devet let, odkar je Krkina članska ekipa postala zmagovalec evropskega pokala Fiba EuroChallenge. V finalu so naši igralci s 83:77 porazili rusko ekipo Lokomotiv Kuban, naš košarkar Goran Ikonić je bil izbran za najkoristnejšega igralca finalnega turnirja, ki je potekal v Belgiji med 29.4. in 1.5. 2011.

Vrnitev v Evropo

Krka je v sezoni 2010/11 pod vodstvom trenerja Aleksandra Džikića in pomočnika Aleksandra Sekuliča ter Leona Stipaničeva Krka osvojila tri lovorike. Uvod v sezono je pričela z osvojitvijo slovenskega Superpokala, prvega za naš klub. Po sedmih letih je vnovič zaigrala v Evropi in sicer v tekmovanju Eurochallenge, ki poteka pod okriljem Mednarodne košarkarske organizacije Fibe in v svojem drugem evropskem finalu (leta 2003 je že bila finalist pokala Uleb) prvič osvojila evropsko lovoriko, sezona se je kronala z naslovom državnega prvaka.

Za KK Krka so nastopili Goran Ikonić, Matej Rojc, Simon Petrov, Edo Murič, Smiljan Pavić, Dušan Djordjević, Zoran Dragić, Christopher Booker, Bojan Krivec, Dragiša Drobnjak in Jure Balažić. Trener ekipe je bil Aleksandar Džikić, asistirala sta mu Aleksander Sekulič in Leon Stipaničev, za kondicijsko pripravo je skrbel Tomaž Brinec.

Prvi mesti v skupinah

Krka se je vrnila v Evropo, kjer je nastopila v pokalu Fiba EuroChallenge, v njem je sodelovalo 32 ekip, Krka je bila uvrščena v redni del tekmovanja, ki ga je v prvem delu sklenila s 1. mestom v skupini E, kjer so bili še češki Prostejov (v kvalifikacijah za nastop v tekmovanju je izločil domžalski Helios), nemški Bonn in Zagreb. Krka je v šestih tekmah zbrala pet zmag. Z identičnim izkupičkom je Krka sklenila tudi osmino finala, kjer je izgubila le na gostovanju v Turčiji in se kot zmagovalka skupine uvrstila v četrtfinale.

Na F4 v treh potezah

Med 22.3. in 30.3. je ekipa trenerja Aleksandra Džikića odigrala tri četrtfinalne tekme, uvodoma je bil bolgarski Lukoil boljši v Novem mestu (72:78), Krka mu je vrnila v gosteh (61:75), na odločilni tekmi v Športni dvorani Leona Štuklja pred 2400 gledalci pa je bilo 71:69, Krka se je uvrstila na finalni turnir v Belgijo.

Aleksandar Dzikic.Jure Balazic.Goran Ikonic.Bojan Krivec Smiljan Pavic.Chris Booker.

Finale pokala Fiba EuroChallenge, 1. 5.

Lokomotiv Kuban – Krka 78:76 (20:18, 21:25, 24:18, 12:22)
Krka: Ikonić 12, Murič 3, Pavič 13, Djordjević 8, Dragić 12, Booker 20, Krivec 4, Drobnjak 7, Balažić 4.
Lokomotiva Kuban: Jeretin 5, Massey 11, Chalmers 9, Vasilijev 2, Wilkinson 21, Toporov 7, Šukovcov 1, Tucker 10, Surovcev 8, Šeleketo 3.

3700 gledalcev v dvorani Versluys Dôme

• sodniki Facchini (Italija), Mäntylä (Finska), Vyklicky (Češka)

Vedno se je našel nekdo

„V sistemu, ki ga igramo, vsak igralec dela za dobro ekipe in kot ekipa smo poskušali skriti posamezne slabosti in poudariti naše kvalitete,“ je po uspehu dejal trener Aleksandar Džikić.

„Zelo dobro smo igrali, nihče pa ni menil, da lahko to osvojimo. Želja je bila pokazati najboljše, kar znamo. Vse se je “poklopilo”, pa še ekipe so nam ležale. Bili smo taka ekipa, da je nekdo vedno povlekel voz naprej. Tudi v polfinalu nam ni šlo, pa je naprej stopil Goran Ikonić. Kosali smo se z ekipami, ki so imele tudi po desetkrat večji proračun kot mi,“ se uspeha spominja kapetan Jure Balažić.

„V zadnjih minutah finala sem dojel, da bomo vzeli ta pokal. To je bilo prijetno presenečenje za vse. Kaj smo res naredili, pa smo se zavedali šele, ko smo prišli domov in so nas na sprejemu pričakali ljudje. Nekaj jih je bilo tudi v Belgiji,“ je še dodal Balažić.

Pozornost za šoferja klubskega avtobusa

Turnirja v Belgiji pa se rad spomni tudi naš šofer Janez Papež iz podjetja FS Prevozi. „Spomnim se, kako mi je trener Aleksandar Džikić dejal, da mi bo plačal potovanje in bivanje v Belgiji, če se uvrstimo na finalni turnir pokala EuroChallenge. Rečeno, storjeno. Džile je dejal, da sem jih celo sezono varno vozil, zato je hotel, da pa zdaj on nekaj dni skrbi zame,“ pove Papež.