4. junij zaznamuje Mednarodni dan otrok žrtev nasilja, ki je opomnik na globalno težavo, ki ne pozna meja in socialnega statusa. Ta dan je bil prvič razglašen leta 1982 s strani Združenih narodov, kot odziv na izraelski vojaški napad na palestinske begunce v Libanonu, med katerim je bilo ranjenih in ubitih veliko otrok. Danes je dan posvečen vsem otrokom, ki so žrtve fizičnega, psihičnega, spolnega in digitalnega nasilja.
V preteklosti so bili otroci pogosto žrtve vojne, suženjstva, trgovine z ljudmi in drugih oblik nečloveškega ravnanja. Šele v 20. stoletju se je začela oblikovati mednarodna zavest o ranljivosti otrok in potrebi po njihovi zaščiti. A žal tudi večja mednarodna zavest ne prepreči trpljenja nekaterih posameznikov ali skupin otrok. Kljub napredku nasilje nad otroki ostaja pereča tema.
V Sloveniji je prelomnico predstavljala ratifikacija Konvencije o otrokovih pravicah leta 1990, ki je postavila temelje za celovito zaščito otrokovih pravic.
Oblike nasilja
Nasilje nad otroki lahko prevzame različne oblike, vsaka pa ima svoje specifične posledice:
Fizično nasilje: Vključuje telesne poškodbe zaradi udarcev, brc, opeklin in drugih oblik fizičnega kaznovanja. Dolgotrajno fizično nasilje lahko povzroči resne zdravstvene težave in trajne poškodbe.
Čustveno nasilje: To obliko nasilja je težje prepoznati, vendar lahko ima enako hude posledice kot fizično nasilje. Vključuje zasmehovanje, grožnje, poniževanje in izolacijo, kar lahko vodi v nizko samopodobo, depresijo in anksioznost.
Spolno nasilje: Vključuje vse oblike spolne zlorabe in izkoriščanja. To nasilje ima pogosto dolgotrajne psihološke posledice, vključno s posttravmatsko stresno motnjo (PTSM), depresijo in težavami v medosebnih odnosih.
Zanemarjanje: To je oblika nasilja, kjer otrok ne prejema osnovnih potrebščin, kot so hrana, zavetje, izobraževanje in zdravstvena oskrba. Zanemarjanje lahko vodi do resnih fizičnih in razvojnih težav.
Nasilje v digitalni dobi
Digitalizacija je prinesla nove izzive in oblike nasilja nad otroki. S povečanjem uporabe interneta in družbenih omrežij so otroci izpostavljeni novim oblikam nasilja, kot so:
Kibernetsko nasilje (spletno ustrahovanje): Vključuje nadlegovanje, grožnje, širjenje laži in ponižujočih komentarjev prek spleta. Kibernetsko nasilje je lahko zelo intenzivno, saj se lahko dogaja 24/7 in doseže široko občinstvo.
Spletno spolno izkoriščanje: Otroci so lahko tarča spolnih plenilcev, ki jih prepričajo v pošiljanje eksplicitnih fotografij ali video posnetkov. Te vsebine se lahko širijo po spletu, kar ima trajne posledice za žrtve.
Digitalno zasvojenost in izpostavljenost neprimerni vsebini: Otroci lahko postanejo zasvojeni z uporabo interneta in video iger, kar vpliva na njihov razvoj in socializacijo. Prav tako so lahko izpostavljeni neprimerni vsebini, kot so nasilni video posnetki in pornografija.