fbpx
Mestnik
koža, lasje, ženska
Aktualno Narava & zdravje

Nega las in kože po tednih izpostavljanja soncu

Ko se počitniški dnevi iztečejo, se lahko na koži in laseh pokažejo znaki intenzivnega izpostavljanja soncu, soli in kloru. Pravilna nega je ključna za obnovitev in povrnitev zdravega sijaja kože in las. Kako povrniti svežino in vitalnost kože ter las po morju in bazenu?

Koža, ki je izpostavljena sončnim žarkom in morski vodi, je bolj izpostavljena pomankanju vlage, luščenju in posledično tudi opeklinam. Za čiščenje uporabite blag čistilni gel z vlažilnim kompleksom. Izberite gel na osnovi kamilice ali mandljevega olja. Če nosite make up, se vedno priporoča vsaj dvostopenjsko čiščenje, torej pred čiščenjem z nežnim hidratacijskim gelom, očistite šminko z oljnim odstranjevalcem.

Nato je čas za serum, najboljša izbira bo vlažilni serum, ki vsebuje aloe vero ali hialuronsko kislino, ki bo vlago zapakirala v kožo.

Nato uporabite bogato vlažilno kremo, ki bo zaklenila vlažilne prvine predhodno uporabljenega seruma.

Če imate rdečico ali opekline, nanesite gel aloe vere, ki bo pomiril kožo in pospešil njeno obnovo. Uporabite nežen piling za odstranjevanje odmrlih kožnih celic in spodbujanje regeneracije. To bo izboljšalo teksturo kože, saj bo piling odluščil odmrlo kožo. Pijte dovolj vode, da ohranjate hidracijo tudi od znotraj.

Lasje so izgubili lesk

Sonce, sol in klor lahko poškodujejo strukturo las ter jih naredijo suhe in krhke. Za obnovo sijaja in zdravja las uporabite vlažilne izdelke za lase, ki bodo obnovili vlago in hranila ter zgladili lasno vlakno. Ker pa lasje rastejo iz lasišča, morate vedeti, da je potrebno delati predvsem na lasišču in ne toliko na samih laseh, kajti gre za roževino iz keratinskih celic, ki so postavljene na podoben način kot pri storžu in zato sprejmejo manj hranil kot samo lasišče, iz katerega rastejo.

Lahko si naredite oljno masko lasišča pred pranjem las. Uporabite lahko katero koli naravno olje kot je arganovo, ricinusovo, avokadovo ali jojobino, katerim lahko dodate eterična olja po izbiri. Recimo eterično olje rožmarina ter lovorja spodbujata prekrvavitev lasišča, kar vpliva na rast novih las. Če imate temnejše lase lahko uporabite tudi orehovo olje, na našem mediteranskem ozemlju pa so naši predniki uporabljali deviško stisnjeno olivno olje. Na lasišče enakomerno pokapajte izbrano olje ter ga umasirajte. Če imate čas, pustite oljno masko delovati vsaj kakšno uro pred pranjem las, še bolje pa da uporabite kapo in greste z masko v posteljo in si lase operete šele zjutraj.

Enkrat ali dvakrat tedensko lahko uporabite globinsko vlažilno masko, ki vsebuje keratin, po dolžini las.

Ne uporabljajte vročih naprav za oblikovanje las, kot so likalniki in kodralniki, kajti z uporabo le teh, boste iz las spravili vso vlago in jih posledično poškodovali.

Razcepljene konice redno strižite, da se izognete cepljenju po dolžini.

Počitnice so lahko čudovit oddih, vendar zahtevajo svoj davek na koži in laseh. S pravilno nego lahko obnovite zdravje, mehkobo in sijaj ter se spominjate čudovitih trenutkov. Preprosti koraki bodo poskrbeli, da boste še dolgo uživali v zdravi in lepi koži ter laseh.

ALI STE VEDELI?

Kako so za nego kože in las skrbeli včasih?

Egipčani so v svojih časih pripravljali najrazličnejša mazila. V besedilih, ki so nastala okoli 1500 pr. n. š., so zapisali, da so poznali kozmetične pripravke proti staranju kože, za nego zob in ustne votline, mazila proti izpadanju las in sivenju. Skrivnostne sestavine teh mazil pa so poznali le svečeniki. Parfumi so se najbolj razmahnili v času Kleopatre, ki je uporabljala parfum “kifi” pri zapeljevanju Marka Antonija. Raba pudrov, rdečil za lica in ustnice, barvanja las, ličenja vek, soli za kopeli, lepotilnih obližev, depilacijskih sredstev in najrazličnejših parfumov je stara toliko kot egipčanska civilizacija. Kasneje so egipčansko kozmetiko prevzeli judovski trgovci in jo posredovali drugim narodom.

Grki so svojim telesom posvečali posebno pozornost, redno so hodili v kopališča, kamor so s sabo prinesli kopalni pribor, stekleničke z olji ter gobe in krtače. Premožni Grki so si za umivanje las privoščili zmes olivnega olja, alkalij in parfuma. Parfume so izdelovale ženske, ki so veljale za čarovnice. Za vsak del telesa so poznali in uporabljali posebno dišavno olje, katerim se tudi Diogenes ni mogel upreti, čeprav je bil velik zagovornik skromnosti in preproščine.

Grkinje so in še vedno prisegajo na olivno olje.

Rimljani so v 3. stoletju pr. n. š. osvojili Grčijo in kmalu zatem prenesli znanja o kozmetični obrti v Rim. V knjigah rimskih zdravnikov obstajajo različni zapisi o tem, kako so si Rimljanke mazale kožo z različnimi mažami iz testa, drobtin, mleka in medu. Plinij v svojem delu Naturalis Historia opisuje maske iz grahove in ješprenove moke, jajc, droži, zmletega jelenovega rogovja, semen narcis in medu. Cesar Neron je bil velik ljubitelj parfumov, tako da je v banketno dvorano napeljal srebrne cevi, po katerih so pritakale dišave in kot rosa padale po gostih. Recepte rimskega zdravnika Galena, uporabljamo še danes, po njem pa je dobila ime galenska farmacija.

(ml)/DB

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih