fbpx
Mestnik
Aktualno Narava & zdravje Novice Starševstvo & otroci Zanimivosti & Zabava

Petra Peterlin: Preko masaže dojenčkov do bolj umirjenega družinskega življenja

Petra Peterlin je mamica dveh otrok, ki je po drugi porodniški začutila, da se ne želi vrniti v obstoječo službo. Izkoristila je svoja znanja in se podala na samostojno poslovno pot. Zdaj predaja svoje znanje staršem dojenčkov in s tem družinam posredno omogoča več miru in povezanosti.

Zaposlena je bila v fitnes centru v Ljubljani, kljub temu da ji je bilo delo zelo všeč, pa je začutila, da je preveč odsotna od doma in veliko časa izgubi na cesti. Želja po drugačnem življenjskem stilu jo je spodbudila, da je dala odpoved in začela pisati prošnje za druga delovna mesta. Naletela je na oglas za program PONI, ki omogoča zaposlitev za štiri mesece, v tem času pa potencialni podjetniki razvijajo svoje poslovne ideje. »Štirje meseci na PONI-ju so bili moja najboljša izkušnja. Z nami so delili vse informacije o tem, kaj moramo urediti, imeli smo podporo strokovnjakov z različnih področij, na katere se lahko obrnemo za nasvet tudi po zaključku programa PONI. Prvi mesec smo razvijali idejo, raziskovali trg in idejo testirali na trgu. Po štirih mesecih sem tako imela pripravljeno vse, kar je potrebno. Odprla sem s.p. in začela z delom, obenem pa se še vedno izobražujem in raziskujem, kaj je še tisto, kar mamicam manjka v Novem mestu in okolici,« je povedala Peterlinova, ki zdaj dela kot inštruktorica masaže za dojenčke IAIM (international association of infant massage).

Petra Peterlin je že med porodniškim dopustom je pridobila certifikat za inštruktorico masaže dojenčkov IAIM. FOTO: Osebni arhiv.

»Vedno me je navduševal wellnes svet. Poklicno kvalifikacijo za maserko sem naredila že v času študija. Pri drugem otroku sem se srečevala z izzivi povezanimi s spanjem, in ko smo preizkusili že skoraj vse, da bi otrok bolje spal, sem naletela na masažo za dojenčke. Ko sva začela hoditi na tečaj, sem takoj vedela, da je to tisto, kar bom delala, če bom šla kdaj na samostojno pot. Prepričalo me je to, da ni inštruktor tisti, ki masira tvojega otroka, ampak se ti sam naučiš masaže in ga sam masiraš. Ko ima otrok težave, torej ne rabiš iskati takih in drugačnih strokovnjakov, ampak lahko otroku pomagaš sam.«

Že med porodniškim dopustom je pridobila certifikat za inštruktorico masaže dojenčkov IAIM, PONI pa je bil svetla točka, kjer je lahko začela z realizacijo svoje ideje. V prvih mesecih poslovanja se je soočala z izzivi, ki jih je prineslo korona obdobje, saj se z mamicami ni mogla srečevati v živo: »To obdobje je precej vplivalo na nas, mamice niso upale priti na tečaje v živo, večinoma so potekali preko Zoom-a. Sprva me je bilo strah, kako bodo mamice to sprejele, kako se bodo masaže učile preko računalnika, a smo hitro ugotovili, da sploh ni tako težko.« Zdaj se že srečujejo v živo, in sicer v prostorih Podjetniškega inkubatorja Podbreznik, kjer ima Petra tudi svojo pisarno v co-working prostorih. »Enkrat si želim v svoje prostore, kjer bi lahko uredila tudi manjšo trgovino, kjer bi lahko mamice kupile pripomočke, ki jih uporabljajo pri masaži in druge izdelke za dojenčke,« je še povedala Peterlinova.

Ko sem ga začela masirati, je kar naenkrat spal…

Tečaj masaže dojenčkov po programu IAIM traja pet tednov, poteka pod vodstvom mednarodno certificirane inštruktorice, ki predaja znanje in tehnike masažnih prijemov z združenimi elementi joge, refleksne, indijske ter švedske klasične masaže. »Masaže se učimo postopoma, prvi teden začnemo s stopali, naslednji teden dodamo trebušček itd. Mamice doma vadijo in prve pozitivne učinke vidijo že po prvih masažah. Sem zelo vesela pozitivnih odzivov. Moj sin je spal dvajset minut. Ko sem ga začela masirati, je kar naenkrat spal po dve, tri ure,« je navdušeno povedala Peterlinova.

Začnemo z masažo stopal. FOTO: Slika je simbolična.

Da bi znanje, ki ga mamice pridobijo na tečaju, zares koristilo njihovim otrokom, se priporoča vsakodnevna masaža: »Ni treba, da vsak dan izvedemo celotno rutino, ki sicer traja približno pol ure, lahko samo del masaže, tisto, kar dojenčku najbolj paše. Tako kot se ob masaži dobro počutimo mi, se tudi dojenčki. Gre za lepo rutino, ki jo lahko dodamo v družinsko dinamiko.«

»Masaža sprošča mišice, dojenček se posledično boljše počuti in lepše spi, in tako cela družina bolje funkcionira. Masirani dojenčki se lažje uspavajo, lepše spijo, imajo bolj globok in daljši spanec. Masaža blaži trebušne krče in ostale trebušne težave. Če so dojenčki zaprti, več dni ne kakajo, jim masažna rutina lahko pomaga, da se pospeši prebava, ga ne napenja, da lažje odvaja blato, z masažo mu lahko pomagamo, ko ga mučijo vetrovi. Masaža vpliva tudi na gibalni razvoj, koordinacijo, lajša razne stiske, agresije, strahove. Masaža nam pomaga, da se povežemo z dojenčkom, lažje prepoznamo, kaj dojenček potrebuje.«

Masaža prija po večernem kopanju. FOTO: iStock.

Na tečaj masaže dojenčkov po programu IAIM lahko pridejo dojenčki do enega leta starosti. Kot nam je povedala Peterlinova, lahko z masažo začnemo že takoj po rojstvu: »Pri nedonošenčkih počakamo vsaj toliko, da pridejo domov iz porodnišnice, saj bi jim masažni prijemi lahko predstavljali preveč dražljajev in ne dodatne sprostitve, ki jo masaža nudi. Prej se svetuje samo polaganje rok na različne dele telesa, npr. prsni koš, trebušček. Pazimo, da se zaceli popek, po tem pa lahko sproščeno uživamo v masaži vsak dan.« Na tečaju starši dobijo tudi navodila kako masirati večje otroke, ko že kobacajo in hodijo. Peterlinova pravi, da masira tudi svoja otroka, ki sta že starejša: »Masiramo se po večernem kopanju, včasih se tudi otroka sama med seboj, tekmujeta kdo bo vzel več kreme ali olja in tako masaža postane igra. Sem vesela, da ohranjamo to rutino.«

Petra Peterlin sicer ravno zaključuje program za masažne pravljice, kamor se bodo lahko vključili tudi vrtčevski in šolski otroci, tudi otroci s posebnimi potrebami, hkrati pa že začenja novo izobraževanje. V prihodnje bo tako izvajala tečaj masaže dojenčkov, ki ne bo v okviru IAIM programa.

M.Z.L.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih