Gače so edino večje smučišče na jugovzhodu Slovenije, sicer po velikosti na 11. mestu v Sloveniji. Dolenjsko-belokranjsko smučišče na nadmorski višini med 700 in 965 metri privablja smučarje iz celotne jugovzhodne Slovenije, pa tudi iz Ljubljane in drugih koncev. Zaradi dokaj nizke nadmorske višine se poslužujejo predvsem umetnega zasneževanja, pa še pri tem jim preglavice povzročajo tople zime. Letošnjo zimsko sezono so tako lahko otvorili šele v sredini januarja.
Smučarjem je na voljo osem kilometrov smučarskih prog, pet vlečnic in trosedežnica s skupno zmogljivostjo 5.400 smučarjev na uro. Trenutno obratuje trosedežnica ter vlečnici Gače I in Medo. S skupno 25 snežnimi topovi delajo sneg že pri -2°C in pri trenutnih temperaturah uspešno vzdržujejo proge.
Kakšni so občutki smučarjev po obisku smučišča?
Robert Koritnik iz Ivančne Gorice se je na smuko odpravil s hčerama. Zaradi bližine in enostavnega dostopa je osnovnošolki peljal na popoldansko smuko po pouku. Gače so obiskali prvič in kot je povedal, ga je presenetilo, da obiskovalcev med tednom ni veliko: »Na parkirišču je bilo morda 30 avtomobilov. Glede na popoldansko uro, temperature in umetni sneg sem pričakoval temu primerno razrito progo s kupi težkega snega. Pa ni bilo. Smučišče je obrnjeno stran od sonca in je bila proga super za razmere. Tudi hčeri nista imeli težav, kar veliko pove. Proga je tudi ravno prav dolga za otroke, za hitro popoldansko smuko pa je tudi za odrasle čisto super. Glede na pretežno karving način smučanja je nekoliko preozka, ampak za majhno količino smučarjev je bilo vse ok in varno.«
Več smučarjev je med vikendom, temu primerno pa tudi stanje na progi. Petra Vrlinič se je z družino na smučanje odpravila iz Bele krajine: »Prišli smo dovolj zgodaj, vendar smo opazili, da se ljudje že nabirajo in bo gneča. Proga je bila dobro pripravljena, brez kamnov, dovolj utrjena. Okoli poldneva pa so se vseeno začeli delati »kuclji«, saj je bilo smučarjev kar veliko. Z vsem skupaj smo bili zelo zadovoljni in bomo še prišli.«
Glede na utrip na smučišču se za smuko na Gačah odločajo predvsem manj izkušeni smučarji. Kot nam je povedala Špela Poreber iz Dolenjskih Toplic, je proga »primerna ceni in ustrezna za otroke in rekreativne smučarje. Za bolj zahtevne smučarje pa se bo treba odpraviti drugam.«
So pa obiskovalci navdušeni nad dodatno ponudbo na smučišču. »Gače se razvijajo in opazi se, da so izpopolnili svoje zmogljivosti, sploh gostinsko ponudbo. Vzdušje je super, imajo dobro glasbo, super hrano in pestro izbiro pijače. Cena je ugodna,« je še komentirala Špela Poreber, ki je z družino na Gačah smučala med vikendom.
Da je smučišče vredno obiska nam je potrdila tudi Danijela Čutura Sluga iz Novega mesta, ki je izpostavila dobro prometno povezavo, enostaven dostop in torej »lahko skočiš samo za uro ali dve ali pa celo med tednom popoldne. Tukaj je res fino, ravno prav veliko in ima vse, kar družina potrebuje. Fajn smučarske šole in učitelje, top hrano in res super vzdušje.«
Na smučišču torej deluje smučarska šola, v kateri delujejo bivši smučarski tekmovalci, športni pedagogi in trenerji smučanja z bogatimi mednarodnimi izkušnjami. Omogočajo pa tudi izposojo opreme za otroke in odrasle ter servis. Odprta je koča Gače, kjer vam bodo postregli s toplimi napitki, pivom, ki ga varijo sami in žganjem Gaško slinco. Poskrbeli bodo tudi za lačne želodčke, predvsem so znani po Gaški dilci (šest različnih vrst mesa z žara in priloge), podpeki, odojku, jagenjčku in različnih steakih.
M.Z.L.