fbpx
Mestnik
Aktualno Novice Vrtci, šole, študij

Znani zmagovalci 3. Podjetniškega natečaja Univerze v Novem mestu Fakultete za ekonomijo in informatiko

Podjetništvo je gibalo gospodarskega razvoja, zato je potrebno začeti veščine in kompetence podjetništva razvijati zelo zgodaj, že v osnovni in srednji šoli. Šole si za to prizadevajo že v okviru rednega programa in z vključevanjem svojih učencev in dijakov v različne delavnice in natečaje širom Slovenije. Eden takih je tudi Podjetniški natečaj Univerze v Novem mestu Fakultete za ekonomijo in informatiko, ki je že tretje leto zapored spodbujala mlade k prijavi na natečaj, pri tem pa učencem in dijakom oz. njihovim šolam pri razvijanju idej nudila podporo z različnimi podjetniškimi delavnicami, delavnicami kariernega centra in delavnicami s področja informatike in multimedije. Skratka z vsem, kar jim je lahko pomagalo oblikovati idejo na višji ravni in jo predstaviti širši javnosti.

Letos se je na natečaj prijavilo 11 ekip iz vse Slovenije, med katerimi jih je bilo kar pet iz osnovnih šol. Poslovne ideje so inovativno reševale vsakdanje in tudi že poslovne izzive, s katerimi se posamezniki srečujejo na različnih področjih. Tako verjamemo, da se Sloveniji ni treba bati za razvoj in ustvarjanje novih delovnih mest, kar bo omogočilo blaginjo vseh nas. Še več, mladi se zavedajo, da je poleg gospodarskih koristi, torej dobička, pri uresničevanju podjetniških idej nujno potrebno upoštevati tudi ekološko dimenzijo. Prav ta jim je bila pogosto izhodišče že za samo poslovno idejo. Izhajali so iz prepričanja, da lahko vsak spreminja svet na bolje.

Četudi ni glavni namen natečaja tekmovalni, pa kljub temu komisija v vsaki kategoriji izbere najboljšo poslovno idejo. Letos je med osnovnošolskimi ekipami zmagala ekipa OŠ Dornberk, ki so jo sestavljali Sara Berce, Tevž Pavlica in Nejc Šinigoj in je predstavila podjetniško idejo Pešpelnik. To je električni, plinski ali plazma vžigalnik s komoro, v katero se lahko shranjuje ogorke, da ti tako ne končajo v naravi. Prav slednje je ekipo spodbudilo k razvoju poslovne ideje, kot nam je pojasnil Tevž: »Na idejo Pešpelnika sem prišel, ker me je grozno motilo to, da onesnažujemo, čeprav bi se temu lahko izognili. V nadaljnjem razvijanju naše ideje in našega znanja si želim idejo predstaviti čim več ljudem in od njih dobiti povratne informacije. Upam, da bo v bodoče manj ogorkov po tleh, saj bomo s tem preprečili mnogo požarov, vodo bomo ohranjali čistejšo in nasploh se bomo v čisti naravi bolje počutili.«

Med srednješolskimi skupinami sta zmagala Nejc Pungaršek in Nastja Stevanič z Gimnazije in srednje šole Kočevje, ki sta predstavila podjetniško idejo Skodelica z žepkom. To je poseben lonček z žepkom, v katerega lahko damo vrečko za čaj, sladkor in žličko. Nejc in Nastja sta ob zmagi povedala, da sta zelo vesela in presrečna, zmaga pa jima je dala tudi dodatno motivacijo za nadaljnji razvoj te ideje, ki so jo pripravljeni finančno podpreti tudi Nejčevi starši. Seveda pa jim bo podporo nudila tudi njihova mentorica Ivana Ciglič.

Ob tem se zahvaljujemo vsem mentorjem, ki mlade spodbujajo k podjetniškemu razmišljanju. Glede na njihove izjave se nam ni potrebno bati za prihodnost, kajti mladi radi sodelujejo v podjetniških krožkih. Kot pravita mentorja zmagovalne ekipe in mentorja podjetniškega krožka OŠ Dornberk Borut I. Fiorelli in Tatjana Pahor, so v letošnjem letu na njihovi šoli celo pripravili šolsko tekmovanje za najboljšo podjetniško idejo. Hkrati pa dodajata, da bi v prihodnje »želeli več izobraževanj predvsem na področju marketinga, pa tudi kako pridobiti veščine marketinške retorike, da bi bili pri lansiranju svojih podjetniških idej še boljši.

Verjamemo, da bomo za vse tekmovalce v prihodnosti še slišali, saj so pokazali, da lahko ob spodbudi okolja, družine in mentorjev s svojim razmišljanjem premikajo meje. Ali, kot je ob zmagi dejala Sara: »Samo nebo je meja.« Mi pa dodajamo, da naj ob tem sledijo misli indijskega filozofa Maharja Nisargadatta: »Delaj to, v kar verjameš, verjemi v to, kar delaš, vse drugo je tratenje energije in časa.«

doc. dr. Malči Grivec, Fakulteta za ekonomijo in informatiko

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih