Če vam je danes vroče, vam bo jutri še za spoznanje bolj. V naših koncih bodo termometri pokazali okoli 34 stopinj. Na strani ARSA je že nekaj dni izdano rdeče opozorilo za temperaturno obremenitev in tudi za požarno ogroženost. Na srečo nam narava ponuja veliko sence, vseeno pa se izogibajte športni dejavnosti v najhujši vročini. Ob povečani toplotni obremenitvi se namreč povečuje tudi možnost za nastanek toplotnega udara in toplotno izčrpanost. Bi ju prepoznali?
Ob visokih temperaturah se telo pospešeno znoji. Lahko bi rekli, da je znojenje naša naravna klima. S prekomernim znojenjem, ki ga spremlja še manko tekočine, lahko telo izsušimo. To stanje dehidracije je še posebej nevarno za starejše in otroke, ki niti nimajo zadosti razvitega občutka za žejo. Potrebo po pitju vode v zadostni količini ne zaznajo niti starejši.
Izčrpano telo lahko doživi toplotni udar. Pozorni bodite na svoje zdravje in pravočasno poiščite pomoč. Kdaj je treba obvestiti zdravnika?
- ob izgubi zavesti ali pojavu epileptičnih krčev je oskrba zdravnika nujna
- kadar telesna temperatura preseže 39 stopinj Celzija
- ob pordeli in vroči koži
- če je utrip pospešen in močen
Ob vročini pa lahko govorimo tudi o toplotni izčrpanosti, ki tudi potrebuje posredovanje medicinske pomoči:
- zdravnika pokličite ob pretiranem znojenju
- alarmantna je onemoglost
- hladna, bleda koža
- hiter, šibak utrip
- slabost, omotica in bruhanje
Stanji lahko ogrozita vse starostne skupine, tako zdrave kot kronične bolnike. Toplotni udar lahko doživijo tudi živali.
PREBERITE ŠE:
Poiščite senco in poskrbite za zadostno količino vode. Previdno v avtomobilih, ki jih obvezno prezračite pred vožnjo. Temperature v vozilih namreč lahko presegajo nemogoče temperature. S seboj imejte vodo, ki poskrbi za hidracijo in nemoteno delovanje naše lastne klime.
PREBERITE ŠE: